Kurallar

 1. Saygılı Olun: Herkesi saygı ve nezaketle karşılayın. Irk, etnik köken, cinsiyet, din, cinsel yönelim veya diğer herhangi bir özellik temelinde ayrımcılık yapmaktan kaçının.
 2. Taciz veya Zorbalık Yok: Herhangi bir türdeki taciz veya zorbalık hoş karşılanmaz. Tehdit edici veya küçültücü mesajlar göndermek, başka üyelerle ilgili özel bilgileri izinsiz paylaşmak veya başkalarına yönelik istenmeyen dikkat göstermek bu kapsama girer.
 3. Konuda Kalın: Tartışmaları eğitim, öğrenme ve mentorlukla ilgili tutun. Başkalarını kanalın asıl amacından uzaklaştırabilecek konuşmalardan kaçının.
 4. Spam veya Kendini Tanıtma Yok: Kanalı sürekli tekrarlayan mesajlar veya reklamlarla doldurmayın. Kendini tanıtma işlemi sadece ilgili ve değerli kaynaklarla sınırlı olmalıdır.
 5. Uygun Dil Kullanın: Dil kullanımını eğitim ortamına uygun tutun. Aşırı argo veya saldırgan ifadelerden kaçının.
 6. Gizliliğe Saygı: Kişisel bilgilerinizi veya başkalarının bilgilerini, eğitim veya mentorluk amaçları dışında paylaşmayın ve açık onay almadan kullanmayın.
 7. Dinleyin ve Yapıcı Olun: Geri bildirim veya tavsiye sunarken yapıcı ve yardımcı olun. Gereksiz eleştiri veya olumsuzluktan kaçının.
 8. Hile veya İntihal Yok: Hile veya intihal gibi akademik yolsuzluk hoş karşılanmaz. Özgünlük ve dürüstlüğü teşvik edin.
 9. Discord Topluluk Kurallarına Uyun: Discord’un genel topluluk kurallarına ve hizmet şartlarına uygun davranın (https://discord.com/guidelines).
 10. Sorunları Bildirin: Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız veya kuralların ihlalini gözlemlerseniz, bunu kanal moderatörlerine veya yöneticilere bildirin ki uygun önlemler alınabilsin.
 11. DM Öncesinde İzin Alın: Üyelerle doğrudan mesajlaşmadan önce onların iznini alın. Gizliliklerine ve tercihlerine saygı gösterin.
 12. Doğru Kanalları Kullanın: Konuşmaları düzenli ve erişilebilir tutmak için belirli konular veya konular için ayrılmış kanalları kullanın.
 13. NSFW İçerik Yok: Kanalda açık veya yetişkin içerikli hiçbir içeriği paylaşmayın.
 14. Mentorlerin Zamanına Saygı Gösterin: Eğer mentorlar gönüllü olarak zamanlarını sunuyorsa, onların mevcudiyetine ve uzmanlığına saygılı ve düşünceli olun.
 15. Sürekli Öğrenmeye Odaklanın: Sürekli öğrenme kültürünü teşvik edin ve yeni fikirlere ve bakış açılarına açık olun.

Reklam

 1. Reklam Alanlarını Kullanın: Bana Bir Sebep Ver içerisinde sadece reklam yapılmasına izin verilen kanallarda reklamlarınızı yapın. Reklam kanalları 6 saatlik aralıklarla paylaşıma izin vermektedir.
 2. Reklam Paylaşımlarınıza Dikkat Edin: Yapacağınız reklamların servera uygun olmasına özen gösterin. Alkol, uyuşturucu, kumar, bahis, +18 ve benzeri reklamlar yapmayın.

Cezalar

 1. Susturulma: Bana Bir Sebep Ver içerisinde uygunsuz tavırlar sergilenmesi ve kurallara uyulmaması durumunda kullanıcı bir gün boyunca serverdan uzaklaştırılır.
 2. Atılma (Kick): Uygunsuz tavırlara ve paylaşımlara devam eden kullanıcı serverdan atılır.
 3. Engelleme (Ban): Her türlü uyarıya karşın uygunsuz tavırlarıyla diğer kullanıcılara yönelik aşırılık yapan kullanıcılar süresiz olarak serverdan atılarak engellenir. Bu cezanın geri alınması mümkün değildir.

Yarışmalar

Fotoğraf Yarışması

 1. Fotoğraflar katılımcı tarafından çekilmiş ve belirtilen konsepte olmalıdır. Başkasının fotoğrafıyla katılmak kesinlikle yasaktır. Tespit edildiği durumda doğacak maddi zararlar katılımcı tarafından karşılanacaktır.
 2. Fotoğrafçı yarışmaya tam adıyla katılmak zorundadır. Ödül yarışmaya katılan fotoğrafçının adına yatırılacaktır. Yarışmaya katılan kişi gerekli görüldüğünde kimlik doğrulama için gerekli bütün koşulları sağlamakla yükümlüdür, aksi halde ödül tarafına verilmeyecektir.
 3. Katılımcı, fotoğrafının oylanması için istediği kadar kanal daveti gönderebilir. Fotoğraf oylamaları herkese açık olarak yapılacaktır.
 4. Oylama süresi bitene kadar fotoğraf yüklenebilir. Oylama süresi bittiğinde kanal içindeki bütün faaliyetler (mesaj atma, emoji bırakma, vs.) dondurulacaktır.
 5. Belirlenen emojiyi en çok alan fotoğraf birinci seçilecektir. Diğer emojiler sayıma dahil edilmeyecektir.
 6. Server içerisinde yarışma alanı dışında yarışmaya katılan fotoğrafın paylaşılması yasaktır.
 7. Yarışmaya katılım yaşı +16’dır. Oylama için yaş sınırlaması bulunmamaktadır.
 8. Birinci seçilen fotoğraf Bana Bir Sebep Ver sitesinde fotoğraf bilgileriyle yayınlanacaktır.
 9. Katılımcı, kuralları okuduğunu ve onay verdikten sonra yarışmaya katıldığını onaylamıştır.